TurkishEnglishRussianArabicChinese (Simplified)Persian

TARİHÇE

Rus – Türk ilişkileri beş yüz yıldan aşkın bir tarihe sahiptir.
Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki modern yasal anlaşma işbirliği temeli, aşağıdaki bir dizi kurucu belgelere dayanır.
 • 16 Mart 1921

  RSFSC Başbakanı V. İ. Lenin ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk taraflarından imzalanan Moskova Antlaşması temelinde Sovyet Rusya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulması.

 • 8 Ekim 1937

  Sovyetler Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti arasında  Ticaret ve Tediye Anlaşması.

 • 15 Aralık 1997

  Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma.

 • 15 Aralık 1997

  Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında gelir üzerinden alınan vergilerde çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması.

 • 6 Aralık 2004

  Arkadaşlığın ve çok yönlü ortaklığın genişletilmesine ilişkin ortak beyannamesi Günümüzde Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, iki ülke halklarının taleplerini karşılamaktadır ve iyi komşuluk ve ekonomileri tamamlayıcılık ilkeleri üzerine inşa edilmektedir. Bu da turizmden nükleer enerji ve silah alanında işbirliğine kadar çok çeşitli sektörlerde ortak geliştirme projelerinin hayata geçirilmesini mümkün kılıyor.