TurkishEnglishRussianArabicChinese (Simplified)Persian

BAŞKANIN MESAJI

“RUSİAD Ailesi olarak daha yaşanabilir bir dünya için sosyal sorumluluklarımıza  öncelik vereceğiz, özellikle eğitim alanında gerçekleştireceğimiz projelerle toplumsal fayda sağlamayı ümit ediyoruz. Bütün iş insanlarını eğitim projelerimize destek vermeye davet ediyoruz.”

HACI AKDEMİR

RUSİAD Genel Başkanı

Değerli arkadaşlar, iş dünyamızın kıymetli üyeleri, muhterem memur ve bürokrat arkadaşlar, saygıdeğer başkanlar…

Daha yaşanılır bir Dünyayı çocuklarımıza miras olarak bırakabilmemiz adına RUSİAD ailesi olarak başlatmış olduğumuz 7 den 70 e eğitim seferberliği sosyal sorumluluk projemize, Ülkemizin  bütün patronlarını da destek ve katkı vermeye davet ediyoruz.

Derneğimize üye olsunlar, uluslararası etkinliklerimize sponsor olarak destek versinler bizler de RUSİAD ailesi olarak onların bütün Dünya ile daha etkili ticaret yapmalarının önünü açalım, birlikte kazanalım, kazandıklarımızı daha iyi bir Dünya için eğitim projelerimize yatıralım.

Pandemi sonrası, enflasyon ve enerji problemlerinden dolayı ciddi ekonomik problemler yaşayan bir çok ülkeden çok daha şanslı bir ülke olduğumuzu bilmenizi isterim, Allahın ülkemize ve milletimize bahşetmiş olduğu ülkemizin coğrafi konumu ülkemizin jeopolitik önemini her geçen gün arttırmaktadır, RUSİAD ailesi olarak tarihi ve kültürel bağlarımız olan her ülke ile bilhassa Rusya ve Türk Cumhuriyetleri ile Ülkemiz arasında her ay farklı bir şehirde, bir yıl içinde, yurtdışında 15 yurtiçinde 25 adet iş formunda yıllık cirosu 100 milyon dolar ve üzeri olan iş insanlarını sonuç odaklı nokta atışlarla bir araya getirerek ülkeler arasındaki ticaret hacmini arttırmamızın Saygıdeğer Cumhurbaşkanlarımızın koyduğu hedefleri ülke olarak yakalamamızda büyük payı olacağını düşünmekteyiz.

İki yılı aşkın bir süre önce Covid-19 pandemisi ile başlayan makroekonomik gelişmeler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkıntılı günler yaşanmasına neden oldu. Salgının yarattığı şok dalgasının üzerinden geçen iki yılın sonunda, enflasyonun tetiklenmesi ve üreticilerin sipariş modellerinde değişikliğe gitmeleri ekonomik durgunluk riskini beraberinde getirdi. 2023 yılında enflasyon konusu yatırımcıların en önemli gündem maddelerinden biri olacak. Yılın başından itibaren enflasyonun dünya genelinde düşmeye başlayacağı beklense de, küresel emtia, tarım-gıda, enerji fiyatları ve lojistik maliyetlere bağlı olarak küresel enflasyon riskinin yine de çok önemli bir sorun teşkil edeceği görülüyor. Çin Amerika ve Rusya’nın ekonomik, politik kararları da elbette çok kritik küresel riskler arasında sayılabilir.

Geçtiğimiz yıl tüm dünyayı etkisi altına alan “enerji krizi” ise, enerji tüketim maliyetlerinin artmasıyla birlikte başta Avrupa Birliği olmak üzere bütün ülkelerin sıkıntı yaşamasına neden olmaya devam ediyor. Bu kapsamda bu sektörde de kritik değişimlerin yaşanması bekleniyor.

Bunun yanı sıra küresel iklim krizi ve küresel iklim güvenliği, önümüzdeki dönemin en dikkat çekecek başlıkları olarak, enerji, ulaştırma, konut, tarım gibi sektörlerde ve imalat sanayiinde yeni yaklaşımları öncelikli hale getirecektir. Türkiye de küresel iklim değişikliği, iklim krizi ve iklim güvenliğine yönelik gelişmeleri yakından takip eden bir ülke olarak,  Paris Antlaşması’nın bir parçası oldu ve 2053 yılı hedefini net sıfır karbon olarak açıkladı.

Pandemi nedeniyle yaşanması zorunlu hale gelen ve giderek yaygınlaşan dijitalleşme eğilimi ise dünyada büyük bir ivme kazanarak müşteri beklentileri ve davranışlarında değişime yol açtı. Günümüzde artık müşterilerin ortak beklentisi kendileri için olabildiğince hızlı, kolay ve kişisel çözümler üretilmesi yönünde gerçekleşiyor. RUSİAD olarak bu alanda kısa süre önce yaptığımız online platform yatırımlarının bu anlamda üyelerimize büyük avantajlar sağlayacağını düşünüyoruz.

Yine 2022 yılında gayrimenkul sektöründe beklenen konut maliyetlerindeki artışa rağmen, döviz yatırımı bulunan yerli ve yabancı yatırımcıların bir kısmının döviz pozisyonundan çıkarak gayrimenkule yönelmesini umuyoruz.

Turizm sektöründe geçmiş yıllardaki daralmanın ortadan kalkacağı, hem ziyaretçi sayısı hem de gelirler olarak pandemi öncesi rakamlara ulaşılacağı tahmin ediliyor. Yurt içi yatırımlar açısından bakıldığında ise turizmde 2022 yılının bir geçiş yılı olacağını, 2023 ve sonrasında ise daha da hızlanacağını düşünüyoruz.

Pandeminin etkilerinin giderek azalmasına bağlı olarak önümüzdeki dönemde normalleşmenin ekonomi üzerindeki olumlu etkisi ve piyasalardaki dalgalanmaların azalmasıyla oluşan güven ortamıyla birlikte yatırımların artmaya başlayacağını ve sürdürülebilir büyüme oranlarına ulaşılacağını ümit etmekteyiz.

Önceliğimiz, üyelerimizin üretim ve ihracat potansiyellerini arttırmak, bunun için yurtiçinde ve yurtdışında özellikle Rusya ve Türkiye de uluslararası iş ve tanıtım forumları planlıyoruz,  kurduğumuz online ticaret platformunu, Türkiye, Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Afrika nın belli bir kesiminde ve balkan ülkelerinde yaygın kullanılan bir ticaret platformu haline getirmek istiyoruz, bunun için  web sitelerimizi, internet ve uydu tv yayıncılığını ve ulusal ve uluslararası basın yayın kuruluşlarını en etkili şekilde kullanmayı planlıyoruz.

RUSİAD Ailesi olarak daha yaşanabilir bir dünya için sosyal sorumluluklarımıza  öncelik vereceğiz, özellikle eğitim alanında gerçekleştireceğimiz projelerle toplumsal fayda sağlamayı ümit ediyoruz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milli değerlerimizi bağlı, faaliyette bulunduğumuz tüm coğrafyalarda toplum refahına katkıda bulunacak başarılara devlet özel sektör el ele hep birlikte imza atmaya devam etmeyi diliyor, 2023 yılının tüm insanlık için, özellikle Türk ve müslüman coğrafyalar için sağlık, esenlik, bolluk bereket ve güzel haberler dolu bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla,

Hacı Akdemir

Rusya Türkiye İş Konseyi

RUSİAD

Yönetim Kurulu Başkanı