TurkishEnglishRussianArabicChinese (Simplified)Persian

Davut GÜNDÜZ

1980 Eskişehir İktisadi ve Ticari Ilimler  Akademisi İşletme–Muhasebe  bölümü mezunu.

Uygulamacı   Muhasebeci   olarak   çalışma  hayatının 32 yılını Rusya federasyonunda ciddi  inşaat ( Turk ve Rus) firmalarında Rusya Gurubu Muhasebe  Müdürü, Finansman  Müdürü, Finans  işlerinden  sorumlu Genel Müdür   yardımcısı sıfatı  ile  çalıştı. 

Kazakistan`da  bir  inşaat  firmasının  Kazakistan  Bölgesi  Mali  İşler Koordinatörü  olarak görev yaptı.

2001 YILINDA Rusyada Moskova şehrınde Mali Müşavirlik ve Muhasebe Hizmetleri  firmasını kurduk. Moskova merkez ofisi dışında Soçi, Krasnodar, Tataristan-Kazan ve Kırım Cumhuriyeti Başkenti Simferepol de şubelerimizi açtık. 2017 yılında Kırım hariç öteki şubeleri ekonomik sebeplerden dolayı kapattık.

Maliyet  ( Cost )  Kontrol Sistemi , MuhasebeStok Kontrol, Personel Sistemi ve İdaresi ile İnşaat Firmalarında Standart Bütçe Uygulaması, İnşaat Firmalarında Şantiye Organizasyonu ve Proje Yönetimi, İnşaat Firmalarında Cost Kontrol Sistemine Uygun Ambar Malzeme Kod Kataloğu, Yazışma Dosyalama Sistemleri, İnşaat Firmalarında Satınalma Sistem Yönetmeliği,  Rus  Mali  Mevzuatına  Göre Toptan  ve  Perakende  Ticaret  Muhasebesi  ( Örnek Belge ve  Olaylar ) konularında  Türkçe uygulma kitapçıkları, Rus Mali Sistemine uygun Hesap Planına Göre «Rus Muhasebe Sistemi Rusça kitapçıkları (basilmamis) bulunmaktadır. Ayrica özellikle inşaat ve ticaret firmalarında  Maliyet Kontrol (Cost Control ) sistemi  kurulması  ve  personel eğitimi  ve  muhasebe  departmanların organizasyonları ve resmi muhasebe`nin firmanin gelir gider dengeleri ve minimum vergilendirme konusunda danışmanlık yapmaktadır.

        Halen resmi muhasebe hizmeti verdigimiz SAYILARI 100`ü bulan  musterilerimiz olan firmalarin arasında çoğunluğu inşaat-Taahhüt olmak üzere ,Inşaat Yatirimciliği , Ithalat, Plastik Imalat Sanayi, Deri Mamulleri Ticareti, Ev Tekstili, Kadin ve Erkek Giyimi, Çocuk Giyimi, Kumaş Ithalatı ve Ticareti, OtoYedek Parçalari, Ayakkabıcılık, Hizmet, Boya, Nakliye, Emlak, Mermer ve Granit Ithalati,Moskova merkez müftülüğü, Amerikan futbolu kulupleri federsayonu, gibi iş kollarında faaliyet gösterenleri sayabiliriz.

         Bundan başka Rus, Ingiliz, Amerikan, Kanada, Arap, İran, Bulgar, Cek cumhuriyeti, Italyan, Kafkas ve Orta Asya ulkeleri vatandaslarina ait firmalara da  muhasebe hizmeti vermekteyiz.

      YİRMİ İKİNCİ NCİ HIZMET YILI`na  girdigimiz   bugünlerde  SYSTEM CONSULTING  olarak  ( INSAAT FIRMALARI AGIRLIKLI OLARAK ) musterilerimize GENEL MERKEZIMIZ MOSKOVA AGIRLIKLI OLMAK UZERE KIRIM ŞUBEMİZDE DE; 20 KİŞİLİK TECRÜBELİ PERSONELİMİZLE RUSYA MEVZUATINA GÖRE MUHASEBE HİZMETLERİ MUSTERILERIMIZE  HIZMET VERMEKTEYIZ.

HİZMETLERİMİZİN BEDELİ  konusunda   standart  bir  ücret  sistemini  uygulamıyoruz. Hizmetlerimize talip olan firmaların  iş hacimleri ve büyüklüğü ile birlikte SYSTEM CONSULTING`den  talep edilen farkli hizmet şekline göre karşılıklı olarak anlaşmayı prensip edindik. Musterilerimize her turlu vergi ve muhasebe danismanligi ucretsiz olarak verilmektedir.Musterilerimizle imzalanan resmi Muhasebe Hizmetlerinin Yurutulmesi Anlasmasi ile muhasebenin firmamizca yurutulmesinden kaynaklanan her turlu sorumluluk tarafimizca kabul edilmekte ayrica hizmetlerimizin karsiligindaki bedel  aylik olarak fatura edilmekte ve banka kanali ile tahsil edilmektedir.

       32 YILLIK RUSYA tecrübesi ile sayin iş adamlarimiza  verebileceğimiz şu tavsiyeleri hatirlatmak isterim.

     Türkiyenin dışa açılma ve dünya ekonomisi ile entegrasyonu aşamasında; bazı firmalar dış pazarlarda yer alma hedefi güdülürken, bazi firmalar de o pazarda bizzat bulunmayi hedeflemektedir.

     Bu aşamada dünya  ticaretinin yapisal gelişmeleri ve Pazar hakkindaki bilgilere ulaşma cok önem arzetmektedir. Kendi ülkenizde ne kadar tecrübe ve bilgi sahibi olursaniz olun başka ülkeye geldiğinizi unutmamak gerekir. Bilgi ve enformasyon eksikliginin sizi yoracak ilk konu oldugunu unutmamak gerekir. 

     Gerekli Alt yapı ve bilgili personel, mali ve hukuki danışman eksikliği başarısızlığın temel faktorudur. Enformatik cahillikle Rusya pazarinda batan firmalarimiz ne yazikki az değildir.

        Kendisi de 29 yılı aşkın RUSYA`da bulunan hukukçu bir dostumuzun anlattiği gibi, bir anda parlayıp bir anda yok olan çok Türk firması gördüğümüzü üzülerek belirtmek isteriz. Bu durumu firmaların kurumsallaşamamalarına ve değişime uygun hukuki alt yapı oluşturmamalarına bağlamak gerekir.

     Şunu unutmamak gerekir ki mali ve hukuki  işler hic bir zaman hata kabul etmez. Her ülkede olduğu uzere mali ve hukuki mevzuata uymayan işlerin maliyeti de çok büyük olmaktadir.       

Sizlerle çalışmak ümidiyle.

DAVUT GÜNDÜZ

SYSTEM CONSULTING LTD MALİ MÜŞAVIRLİK VE MUHASEBE HİZMETLERİ
 
MOSKOVA MERKEZ OFİSİMİZ
119071, MOSCOW, LENINSKI PROSPEKT,

№ 15, 2.KAT, OFIS: 203-205-206-207-209

TEL. +7 (495) 748 69 42 [email protected]

OZEL MOB. +7(916) 120 61 63, +7(926) 949 55 55

 KIRIM ŞUBEMİZ

KIRIM CUMHURİYETİ

295000, SİMFEREPOL, PROSPEKT KIROVA, 32/1 OFİS. 4

TEL. +7 3652-600162